Film etnograficzny

W ramach konferencji "Doświadczenie wiary w kulturach i literaturach słowiańskich w świetle myśli postsekularnej" zostanie zaprezentowany film etnograficzny Nie sądzić (2017) w reżyserii Pawliny Carlucci Sorzy i Magdaleny Lubańskiej.

Tytuł filmu: Nie sądzić
Scenariusz i reżyseria: Pawlina Carlucci Sforza, Magdalena Lubańska
 
Opis filmu: 
 
Piotr i Henryk szykują się do obchodów Misterium Męki Pańskiej, w którym grają rolę Judasza i Jezusa. Wydarzenie religijne staje się tłem do refleksji na temat tragicznych wydarzeń jakie dotknęły Przeworsk, z którego pochodzą. W odważny i uczciwy sposób stają twarzą w twarz z - jak się okazuje - nadal niezabliźnionymi ranami wciąż żywej przeszłości. Film opowiada o przenikaniu się wrażliwości religijnej i historii.

Projekt został sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki przyznanych na podstawie decyzji numer DEC-2013/11/B/HS3/01443
 
Film uzyskał nominację do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego (edycja 2018) w kategorii "Najlepsza Reżyseria" na festiwalu Kameralne Lato (10. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe, 2-8.07.2017 Radom) oraz nominację do 11. edycji Grand Off w kategoriach "Film dokumentalny" oraz "Najlepszy Film Polski".